marți, 29 iunie 2010

Sfarsit de campionat

In ultima etapa am intalnit acasa pe Eolica Baia echipa deja campioana inaintea ultimei etape .Aparent un meci fara nici o miza poate doar dorinta de revansa dupa meciul din tur in care Unirea a umilit Eolica chiar la ea acasa .Atmosfera de vacanta care era prezenta inainte de meci nu s-a transmis si pe teren acolo unde prima repriza a fost una foarte aprig disputata cu intrari la limita regulamentului si cu o viteza de joc mult peste meciurile din liga IV Tulcea. Prima repriza se termina 0-0 dupa cateva ocazii de ambele parti .Dupa pauza Eolica inscrie prin Halep cu un sut bomba din marginea laterala a careului mare si prea conducerea .La una din putinele ocazii pe care le are Cosmin Talpau mareste diferenta la 2 goluri .Dupa o scurta perioada in care echipa noastra e putin debusolata incep sa apara si ocaziile mari la poarta Eolici si reusim sa reducem din diferenta . Pana la final mai avem cateva ocazii mari dar nu reusim sa aducem egalarea .
Dupa acest meci Eolica Baia a reusit sa castige barajul de promovare in liga III cu Victoria Tandarei scor 8-2 meci desfasurat la Ovidiu .
Dupa un campionat cu multe sincope cu un inceput destul de slab am reusit o clasare destul de meritorie pentru o echipa nou infiintata (locul 6 ) si asteptam inceperea noului campionat cu asteptari mai mari de la aceasta frumoasa echipa .
Echipa de juniori a terminat campionatul pe locul 5 un loc bun dar putin dezamagitor pentru ca marea parte a campionatului s-a clasat pe locurile 2-4 doar lipsa unor jucatori a facut ca pe final de campionat sa nu se afle pe podiunm ,pacat pentru ca ar fi fost o performanta cu adevarat extraordinara.

Etapa 29

Etapa 29 am jucat meciul cu Progresul Isaccea la Somova .
In prima repriza am jucat mai slab neavand practic nici o ocazie de gol , gazdele au dominat jocul in prima repriza repriza in care au ratat si un penalty usor acordat si au si condus la pauza cu 1-0.Dupa pauza lucrurile s-au schimbat. Ababei Tanase scapa in careu este faultat si Jalba Marius aduce egalarea din penalty . Acelasi Jalba Marius ia o actiune pe cont propriu din banda dreapta dribleaza 2 adversari si inscrie aducand Unirea Casimcea in avantaj .Dupa o balbaiala la centrul terenului Olteanu Vali scapa singur cu portarul advers si aduce linistea in tabara noastra cu un gol frumos . Pana la final Ababei Tanase marcheaza dupa o lovitura libera executata de Besliu Razvan si respinsa in fata de portar iar Lazar stabileste scorul final 1-5 dupa o actiune personala .
Juniorii au pierdut cu 4-1 dupa ce au condus la pauza cu 1-0 .
In ultima etapa asteptam vizita campioanei Eolica Baia pentru un meci fara prea mare miza pentru nici una din echipe.